Przejdź do treści

Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa” powstało 1 lipca 1961 roku. Od samego początku istnienia, działalność PGMB „Warszawa” obejmowała eksploatację ciężkich maszyn budowlanych, a w szczególności żurawi wieżowych oraz żurawi samojezdnych.

 

Jako pierwsze w kraju - w latach 70-tych - PGMB „Warszawa” wprowadziło do eksploatacji nowe żurawie o wysokich,  jak na tamte czasy parametrach, takie jak: żurawie wieżowe Potain, a także windy towarowo-osobowe Alimak, pompy do betonu Stetter, czy rusztowania wiszące z napędem elektrycznym.

Przez wiele lat Przedsiębiorstwo zajmowało się również produkcją wysoko wyspecjalizowanych maszyn, narzędzi oraz części zamiennych do maszyn budowlanych – głównie do  żurawi wieżowych i żurawi samojezdnych, zarówno na potrzeby własne jak i na sprzedaż.

 

Na przestrzeni lat, PGMB „Warszawa” uczestniczyło w wielu sztandarowych budowach na terenie Warszawy oraz współpracowało ze wszystkimi liczącymi się firmami budowlanymi w kraju, m.in. zapewniało dźwigi przy budowie I linii warszawskiego metra, wykorzystując 17 ciężkich suwnic bramowych oraz żurawie wieżowe.

 

Historyczny dźwig i pracownik firmyW okresie transformacji ustrojowej w Polsce, nowa sytuacja gospodarcza umożliwiła Spółce poszukiwanie nowych źródeł utrzymania. PGMB „Warszawa”  w roku 1992 uruchomiło znane wszystkim warszawiakom Targowisko Kwiatowe przy ul. Bakalarskiej.

 

W 2002 roku  w wyniku komercjalizacji Przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ze 100% udziałem m. st. Warszawy.

 

W 2021 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa” Sp. z o.o. obchodziło swoją 60-letnią rocznicę istnienia.